facebook.com/2060blog - infobox: 2060.blog@gmail.com - 2060 TV a youtube.com-on!

2060.blog - Bicske másképp, neked!

Valós-e a bicskei ebola fenyegetettség?

Erről és aktuális témákról kérdeztük Székely Bélát, a Bicskei Menekülteket Befogadó Állomás vezetőjét

2014. december 09. - ventil66

140916-ebola-mn-730_5faf8a75b9c9625e4c3552e128106b71.jpg2060: Székely úr, úgy tudjuk nemrég vette át a Befogadó Állomás vezetését, kérjük mutatkozzon be röviden a bicskei olvasóknak!

Székely: Több mint 20 éve dolgozom a menekültügyben, az elmúlt évben egy szervezeti összevonást követően lettem a Bicskei Befogadó Állomás vezetője. Az átalakítás következtében a további magyarországi nyitott táborok (Debrecen, Vámosszabadi) szervezeti és gazdasági tekintetben egyaránt a bicskei szervezeti egység irányítása alá kerültek, míg az úgynevezett zárt táborok (Debrecen, Békéscsaba, Nyírbátor) külön platformon üzemelnek.

2060: Mire vezethető vissza a Bicskei Állomás terhelés csökkenésének folyamata, szemmel láthatóan kevesebb menekültet látni a városban az egy évvel ezelőtti állapotokhoz képest?

Székely: A látszat néha csal, örülünk, ha a bicskei lakosok kisebb terhelést éreznek városukban, ám az állomás terheltsége, kihasználtsága egyáltalán nem csökkent. Változott ugyan a menekültek (menedékkérők) összetétele, de a működésre ez nincs kihatással. szekely_bela_sajto.JPG

2060: Mutassa be nekünk kérem a Bicskei Állomás infrastruktúráját, létszámát, működését!

Székely: A jól felszerelt bicskei tábor idén 25 éve, 1989 szeptemberében kezdte meg működését. Folyamatosan sok fejlesztést hajtunk végre a helyi infrastruktúrában, hogy csak a legutóbbi – svájci és uniós pályázati támogatással megvalósított – hőszigeteléses épület korszerűsítést említsem. 460-500 fős kapacitásunk folyamatosan ki van használva, ugyanakkor tudni kell, hogy a menekültállomány nagy része átlagosan 3-4 hét alatt kicserélődik. A szó szoros értelmében átmeneti megoldást nyújtunk számukra – összhangban a lefolytatott menekültügyi eljárással. 18 fő állandó munkavállalónk van, amiből 5 fő szociális munkás, s ezen felül pályázati források terhére foglalkoztatunk további szociális munkaerőt is valamint a közmunka program révén jelenleg 22 fő fizikai dolgozót.

2060: Hogyan néz ki egy menekült Magyarországra és azon belül Bicskére kerülésének folyamata, kimenetele? Hogyan, mikor és hová kerül innen egy menekült?

Székely: A zömmel a szerb-magyar zöldhatáron át érkező menekülteket általában elfogásuk után a magyar rendőrség szakemberei veszik gondozásba. A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalba beadásra kerül a menekült státusz megállapítására irányuló kérelem, majd a vizsgálat eredményétől függően intézkednek az ideiglenes, befogadó állomáson történő elhelyezésről, az odautazáshoz szükséges utalvány kiadásáról. Gyakori tapasztalat, hogy a menekültek meg sem várva a menekültügyi eljárás végét maguktól, ismeretlen helyre távoznak. Ezzel sokszor akkor szembesülünk, amikor a 24 órás távolléti időlimit lejárta után nem térnek vissza a táborba. A menekültek egyértelműen tranzitországnak tekintik Magyarországot, általában a végső céljuk Nyugat-Európa, azon belül leggyakrabban Németország.

2060: Mikor tekinthető eredményesnek egy menekültügyi eljárás?

Székely: Az eljárás lefolytatásába egyáltalán nem kapcsolódunk be, mi szolgáltatóként kizárólag az ideiglenes ellátásukról gondoskodunk, jómagam is ezért vagyok felelős. Az ellátásba természetesen az étel-ital és szállás biztosításán kívűl beletartozik a megfelelő orvosi ellátás, a gyermekek iskoláztatása, szállítás és igény esetén a pszichológiai támogatás. Egy eljárás sikerességének a megítélése a hivatal hatásköre.

2060: Hány és milyen összetételű menekült van a Bicskei Állomáson? Folytatáshoz és az ebolával kapcsolatos kérdésünkhöz kattints!

Székely: Mint említettem 460-500 fő között mozog az átlaglétszámunk. A tavalyi afrikai túlsúly minimálisra csökkent, jelenleg többségében szír, afganisztáni és koszovói menekültek alkotják a tábor állományát. Ez utóbbi kissé meglepő lehet, hiszen Koszovó nem háborús övezet, onnan inkább gazdasági alapon érkeznek hazánkba a menedékkérők.

2060: Mennyibe kerül egyhavi ellátásuk, juttatásuk?

Székely: A három nyitott állomásra vonatkozólag összesített gazdasági adataink vannak. A mindenkori költségszint nagy mértékben függ a létszámtól is, de egy főre napi 2.000 Ft körül van a közvetlen ellátás költsége. Minden járulékos költséget, kiadást (orvosi, rezsi, szállítás, kiszolgáló személyzet, stb.) hozzászámítva átlagosan napi 4.500 Ft/fő a teljes büdzsé. A hatályos jogszabályok alapján a mindenkori havi minimálnyugdíj 25 %-át (7.125,- Ft-ot) kapját havi költőpénzként a menekültek.

2060: Mit tudnak a város lakóit érintő állítólagos vegzálásokról, támadásokról?

Székely: Ezügyben nincs hatáskörünk, hiszen a város területén történt események egyértelműen a Rendőrségre tartoznak. Annyit biztonsággal kijelenthetek, hogy egyetlen vizsgálatról, szabálysértési vagy büntető eljárásról sem kaptunk értesítést ittlétem alatt, de minden helyi lakosnak azt javasolom, ha bármilyen atrocitás éri, azonnal forduljon az illetékes hatóságokhoz.

2060: Valós lehet-e egy bicskei ebola-fenyegetettség? Hogyan szűrhető ki egy fertőzött menekült?

Székely: A korábban említett határátlépést követően a menekülteket nyilatkozat tételre kötelezik a hatóságok. Ebben nyilatkozniuk kell, hogy az elmúlt 21 napban tartózkodtak-e az ÁNTSZ listáján szereplő érintett országokban, vettek-e részt helyi rituáléknak megfelelő temetésen, stb. Ezután rendkívűl alapos orvosi szűrővizsgálat-sorozat következik, többek között vér- és székletelemzés, tüdőröntgen bevonásával. Azt szoktam mondani, hogy a menekültek jóval nagyobb egészségügyi kontroll alatt vannak, mint az átlag lakosság. Visszatérve a bicskei veszélyeztetettségre 100 %-ban kizárható az ebola terjedése, hiszen a veszélyeztetett menekültek mindegyike több hónapot utazik eleve, míg a szerb-magyar határra érkezik (maximum 21 nap a lappangási idő) és a legalaposabb egészségügyi szűrésnek vetjük alá őket.

2060: Milyen rövid és középtávú céljaik, fejlesztési terveik vannak?

Székely: Jelentősebb bővítést nem tervezünk, viszont cél a rezsihez kapcsolódó energia költségek további csökkentése. Hatékonyan,a kapacitásunk optimális kihasználásával szeretnénk tovább működni.

2060: Tud-e említést tenni sikerről egyéves ittléte alatt?

Székely: Alapfeladatunkat biztonságosan és a megfelelő színvonalon látjuk el hosszú ideje. További sikernek ítélem meg, hogy régóta stabil bicskei foglalkoztató vagyunk. További remek lehetőség, hogy a közmunka program keretében értelmes lehetőséget tudunk adni egy hátrányos helyzetű rétegnek. Az itteni munkájuk során láthatják, hogy létezik még náluk is rosszabb sorban lévő szociális réteg.

2060: Szükség van-e a bicskei lakosság együttműködésére az állomás működtetése kapcsán, s ha igen, miben?

Székely: 25 év alatt a bicskei lakosság elfogadta a Menekült Tábor létét, megtanultunk egymás mellett élni, s munkalehetőséget is adtunk a helyi lakosoknak. Jó a kapcsolatunk a helyiekkel, a rendőrséggel és a Polgármesteri Hivatallal is.d0004920beb75f2545b34.jpg

n02.jpg

img_7533.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://2060.blog.hu/api/trackback/id/tr756956033

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása