Utána jártunk - felkészülve arra az esetre, ha a SPAR talpraesett biztonsági személyzete helyett ránk hárulna az életmentés közterületen történő fontos feladata -, hogy vajon helyesen tudjuk-e a teendőket.
Nézzük a közelmúltban megjelent orvosi iránymutatást: Szaknyelven szólva: az eddigi „kardiopulmonális", azaz a szívre és tüdőre összpontosító módszert a „kardiocerebrális", vagyis a szív és agy vérellátását biztosító metódus váltja fel. Egy japán vizsgálatból kiderült, hogy a régi módszer által ajánlott levegőbefújással értékes másodpercek vesznek el – sok kicsi sokra megy! – abból a létfontosságú időből, amit a szív és az agy vérkeringésének fenntartására csak a szívmasszázs tud biztosítani. Ezért a modern szabály úgy szól, hogy az eszméletlen, nem lélegző betegen azonnal el kell kezdeni az újraélesztést a mellkas erélyes – percenként körülbelül százszor(!) végzett – lenyomásával. Ha két elsősegélynyújtó van, akkor mintegy kb. 30 lenyomás után jöhet két (!) szájból szájba történő befújás is – de ez el is maradhat. A legfontosabb teendő a mellkas gyors, de erőteljes nyomogatása. Nagyon fontos tehát az azonnali teendő – ne vesztegessünk időt a pulzus, a szembogár (pupilla) stb. „vizsgálatával"! Ha az illető összeesett, a földre zuhanva mozdulatlanul fekszik s mellkasa nem emelkedik/süllyed (vagyis nem lélegzik), azonnal el kell kezdeni a mellkas nyomogatását. A masszázst a mentők megérkeztéig vagy az ún. automata elektromos defibrillátor (AED)alkalmazásáig kell folytatni.
Igyekeztünk megjelölni a fontos részeket, de lényeg - az oxigén befújás kevésbé fontos feladata helyett - az agyi keringés biztosítására a MELLKAS ERÉLYES NYOMÁSA PERCENKÉNT 100-SZOR!
Ne feledd: életeket menthetsz, ha tudod, mi a minimális teendő a mentők megérkezéséig!