facebook.com/2060blog - infobox: 2060.blog@gmail.com - 2060 TV a youtube.com-on!

2060.blog - Bicske másképp, neked!

36 éve a bicskei kultúra háziasszonya!

Interjú Nagyné Szita Erzsébettel (Zsazsával), a Bicskei Egységes Művelődési Központ és Könyvtár megbízott igazgatójával

2015. március 04. - ventil66

imag2608.jpg2060: Nem könnyű veletek mostanában kommunikálni, sokáig nem működtek a telefonok, nem volt internet elérés és e-mail kommunikáció sem.

Zsazsa: Sajnos korábbi kedvezményes (a többi önkormányzati intézménnyel együtt) szolgáltatónk, a B-Tel pénzügyi nehézségei miatt nem képes tovább működni. Emiatt szolgáltató váltás van folyamatban, ami a megszokott számaink tovább vitele, valamint a domain és weboldal megtartása miatt nem egyszerű feladat. Bízunk a belátható időn belüli megoldásban, addig is új intézményi mobil számunk a 20/430-7770, e-mail címünk pedig a bicskemuvhaz@gmail.com. Ez utóbbit jellemzően este tudjuk elolvasni.

2060: Mit jelent számodra ez az épület, milyen érzés nap mint nap belépni ide?

Zsazsa: Nagyon jó érzés, a második otthonomnak tekintem az épületet. Folyamatosan ápoljuk, csinosítjuk, óvjuk az állagát. Fontos a belépő vendég első benyomása a helyről, s mi is igyekszünk minden talpalatnyi helyet kihasználni. A közösségi célú helyiségeken kívül internet sarok, büfé, babajátszó is üzemel. A visszajelzések szerint valóban jó ide bejönni!

2060: Hogyan lettél népművelő, netán már kisgyermekként eldöntötted?

Zsazsa: Régésznek készültem, de az akkori oktatási rendszerben csak minden második esztendőben indult felsőfokú régész képzés, így amikor leérettségiztem, népművelő szakon folytattam, majd szereztem diplomát.

2060: Melyek bicskei pályafutásod legfőbb állomásai?

Zsazsa: Békés megyéből származom és családi vonalon kerültem Bicskére, akkori férjem munkavállalása révén. A helyi művelődési házban volt szabad státusz, amit 1979 áprilisától be is töltöttem. Végigjártam a szamárlétra minden fokát az eltelt 36 év alatt, voltam gyermeknevelési népművelő, vezettem bábszakkört, foglalkoztam nyugdíjasokkal, reklám-marketinggel, voltam az intézmény helyettes vezetője majd 1999. július 1-től igazgatójaként dolgozom a bicskei kultúráért.

2060: Kik alkotják a csapatodat? Hogy néz ki a jelenlegi intézményi struktúra?

Zsazsa: Jelenleg, egy átszervezést követően a Bicskei Egységes Művelődési Központot és Könyvtárt, mint integrált intézményt vezetem, aminek egyik tagintézménye 6 munkatárssal a Nagy Károly Városi Könyvtár. A Petőfi Művelődési Központ csapatát 9 főállású és 2 részfoglalkozású munkatárs alkotja. A törzsgárdával (rajtam kívül Kun Zoltán, Kiss Irén, Bak Viktorné, Balázs Miklós, Gergőné Marika és Richter Gábor) már igen régen együtt dolgozunk és jól megértjük egymást. Mind a két intézményegységben kiváló jó csapatmunka van.

2060: Fogékony a bicskei lakosság a kultúrára? Folytatáshoz, a 2015-ös tervekhez és a fotógalériához kattints!

Zsazsa: Egyértelműen igen, álljuk az összehasonlítást bármilyen országos statisztikával. A bicskei lakosságnak nagyjából 20-30 %-a folyamatosan partnerünk, vendégünk, amit a nyitottságunknak, sokoldalú tevékenységünknek tudok be. Igyekszünk sok mindent befogadni és mindenkinek felkínálni a neki megfelelő kulturális „szeletet”.

2060: Milyen érzés, ha egy tervezett esemény nem talál megfelelő fogadtatásra? Előfordul ilyen?

Zsazsa: Sajnos időnként szembesülünk ezzel a helyzettel annak ellenére, hogy az adott program sikeres lebonyolítása érdekében mindent megtettünk. A programok szervezése, előkészítése terén egyébként a legnehezebb feladatunk a megfelelő és hatékony kommunikáció, hogy az üzenetünk időben eljusson mindenkihez. A vendégek egy része szerencsére magától keresi a nyomtatott programfüzetünket, a szórólapjainkat vagy online felületeinket. Előfordult, hogy például egy kiállítás megnyitójára kevesen látogattak el, de aztán az azt követő időszakban bőven pótolták a hiányérzetünket. Az időjárás egy-egy koncert esetében sokszor befolyásolja a részvételi arányt és ez nemcsak a szabadtéri, hanem a beltéri eseményekre is igaz. Tavaly tavasszal egy házbéli fuvola koncertre jöttek kevesen az ítéletidő miatt. A programokat a helyi igényekre alapozzuk, s törekszünk a helyi értékek, kincsek behozatalára a házba.

2060: Melyik a legfogékonyabb korosztály a programjaitokra?

Zsazsa: Egyértelműen a gyermekek és a nyugdíjasok vesznek részt a legtöbb programon, de számos családi programot is szervezünk a vendégkör bővítése céljából. Nagyon jó az együttműködésünk a tanintézményekkel, ezért sokan már egész kicsi koruktól kötődnek az intézményhez.

2060: Mi a legnehezebb feladat a helyi kulturális élet fenntartásában?

Zsazsa: Kimondottan szakmai nehézséget vagy problémát nem tudok kiemelni. Gondot időnként inkább a vezetői és szakmai feladatok ciklikus torlódása okoz, aztán a stresszes időszakot követik nyugalmasabb napok.

2060: Csak a pénzkérdés a színvonalas helyi kulturális élet vagy más is szükségeltetik hozzá?

Zsazsa: Nem panaszkodhatunk, az önkormányzat biztosítja a pénzügyi, személyi és tárgyi feltételeket a munkánkhoz. Széles az úgynevezett kapcsolati hálónk, ami azt jelenti, hogy a programok zömét személyes kapcsolatokon keresztül készítjük elő, s gyakran élünk a barter lehetőségével is. Ez azt jelenti, hogy például egy keresettebb előadó részére helyet biztosítunk egy önálló rendezvényhez, majd cserébe fellépést vállal az általunk rendezett Bicskei Napok keretében vagy közreműködik valamelyik közösségi rendezvényünkön.

2060: Milyen a kapcsolatotok az intézmény fenntartójával?

Zsazsa: Mint említettem a háttér stabil, hosszú ideje dolgozunk együtt és közös érdek a hatékony, eredményes működésünk.

2060: Idézd fel kérlek a legemlékezetesebb pillanatokat itteni szolgálatod alatt?

Zsazsa: Nehezet kérsz, hiszen számtalan pozitív emlékem van, ezért hirtelen csak néhány felvillanó emlékképet említenék. 1979-ben az első Bicskei Napok alkalmával például még kézzel gyártottuk le, rajzoltuk-festettük az összes plakátot. Jóval a rendszerváltás előtti időszakban a Beatrice meghívását terveztük, de időközben betiltották őket. Mérföldkő volt a Művelődési Központ felújított épületének 1992-es átadása, előtte évekig albérletben dolgoztunk. Emlékezetes a Kastély Estek elindítása 2000-től, aminek már volt némi előzménye a Batthyány-kastélyban. Siker a nagyszabású szabadtéri rendezvények, koncertek, előadások meghonosítása. Az ezredfordulón a „Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról” musical előadását még úgy hirdettük meg, hogy „mindenki hozzon magával egy széket is”. Sokáig hiányoltam a nagy koncerteket, ezért a 4 évvel ezelőtti Csík Zenekar koncertje is emlékezetes számomra. Programoktól független sikerélmény a 2012-ben elnyert két ún. támoppos pályázat, ami szakmailag és a gyermekek, fiatalok megnyerésére is egy eredményes, több éves „lökést” adott, ami a mai napig érezhető a mindennapokban is.

images.jpg2060: Melyek a legfőbb 2015-ös terveitek?

Zsazsa: Mindenekelőtt olvasói észrevételekre reagálva szeretném leszögezni, hogy a Bicskei Napok rendezvénysorozatának időtartama nem anyagi okok miatt csökkent 10 napról 4 napra. Próbáljuk az erőforrásokat koncentrálni, összehangolni és kikerültek a programból az egyébként is megvalósuló városi programok. Idén május 14-17. között tartjuk a 34. Bicskei Napokat és külön aktualitást ad az Altshausen-nel fennálló testvárosi kapcsolat 20 éves évfordulójának megünneplése, melynek kapcsán vendégek és egy énekkar is érkeznek Németországból. A már említett ésszerűség jegyében a rendezvényeket a legoptimálisabbnak tűnő Bicske Szíve Parkba helyezzük, így nem kell a technikát többször mozgatni. Ugyanitt lesz a „Hagyományos ízek, ízes hagyományok” fesztivál, ahol a kirakodóvásár, mesterségek bemutatója, színpadi műsor (művészeti csoportok, sportbemutatók) mellett a környező települések finom ételeit, specialitásait is bemutatjuk, kínáljuk. Erdélyi testvérvárosunk, Réty hagyományai alapján kisállat kiállítást is tervezünk, de nem a díjakért elsősorban, hanem egymás szórakoztatására. Az idei nagykoncertet az igényes, hagyományőrző rockos cigányzenét játszó Budapest Bár fogja adni. Néhány év kihagyás után szeretnénk a Kastély Esteket is felújítani, külön csapat dolgozik a Gyermekotthonnal közösen a 3-4 szabadtéri program színvonalas megszervezésén. Nem időponthoz kötött tervünk a volt mozi helyén kialakított Fiatalok Háza beindítása, kezelése, melynek koncepciója még kialakítás alatt áll. Az is lehet, hogy ötletpályázatot hirdetünk a legcélszerűbb hasznosítására. És persze továbbra is zajlik folyamatosan az élet: a közösségépítés, a szakkörök és az esélyegyenlőséget fenntartó tehetséggondozás terén. Tudjuk, hogy a családi költségvetés első helyén nem a művelődési ház programjai vannak, ezért megfizethető árakon csábítjuk hozzánk a környékbeli települések lakóit is. Egy ideje immáron hozzánk tartozik a zánkai táborok szervezése is, s idén is hatékonyan szeretnénk maradandó balatoni élményt szerezni sok bicskeinek.

2060: Visszatekintve mire vagy a legbüszkébb és miben van hiányérzeted?

Zsazsa: Először is sikerült a működést minden szempontból stabilizálni. Sikerült az értékeket megőrizni, sok - több éve megkezdett kulturális folyamatunk most érik be. Meghonosítottuk a népi kézművességet és az ezredforduló óta több mint 50 sikeres pályázaton vagyunk túl. Hiányérzetem talán csak a helytörténeti, honismereti munka terén van, a városi képtár bezárása óta raktáron vannak a helytörténeti anyagok, s nyugdíjba vonulásom előtt még szeretném ezeket az emlékeket méltó helyen tudni és átadni a polgároknak. És talán nem tűnik álomnak a Csillagvizsgáló felújítása és turisztikai célú hasznosítása sem, melyhez kész tervekkel bír Bicske városa. Itt el lehetne helyezni Batthyány Gyula festőművészünk állandó tárlatát, no meg Nagy Károly könyvtárát és csillagvizsgáló eszközeit, emléktárgyait. Az emlékhely ideális célpontja lehetne az osztálykirándulásoknak is.

2060: Kik voltak a leghíresebb, legemlékezetesebb fellépők, művészek, kiállítók az eltelt három és fél évtizedben?

Zsazsa: Rengeteg híresség járt nálunk és az ugye mindig szubjektív, hogy kinek ki a kedvence. Tényleg a teljesség igénye nélkül szép emlék számomra Kokas Ignác és Józsa Judit kiállítása, Zorán és számos zenekar koncertje, Pintér Tibor Sziget Színházának és Nemcsák Károly Turay Ida Színházának előadásai, a Bazsinka-testvérek és Mága Zoltán koncertjei. Sok szép emlék van mögöttünk és sok kihívásnak, feladatnak szeretnénk megfelelni az előttünk álló időszakban.

Búcsúzóul néhány képi emlék az elmúlt 36 évből:

oszikth-002.jpg

p1570215_-448x336.jpg

bicske.jpg

csikzenekar_600.jpg

dsc06096-140516180350-456x319.jpg

dsc07714.jpg

fuvoszk_576_1.jpg

hqdefault.jpg

image001_54622-490x320.jpg

koncert_bicske-600x400.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://2060.blog.hu/api/trackback/id/tr427239221

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása