facebook.com/2060blog - infobox: 2060.blog@gmail.com - 2060 TV a youtube.com-on!

2060.blog - Bicske másképp, neked!

MEA MAXIMA CULPA! Megkövetjük olvasóinkat az április 1-jei hírekért!

Cikkünk második részében a Bolondok Napja eredetéről olvashatsz!

2015. április 01. - ventil66

meamaximaculpa_28x40_02_bassa.jpegJókedvre szerettük volna deríteni olvasóinkat a mai napon és be kell valljuk, április 1-i híreink alaposan alkalmasak lehettek a nyugalom megzavarására, de inkább reménykedünk abban, hogy sikerült némi mosolyt is csalnunk az arcokra. Mindenkitől elnézést kérünk, akinek jókedv helyett stresszt és esetleg felesleges telefonálást, akadályoztatást okozott a hírfolyam.

Nem lesz útlezárás a város főutcáján, természetesen elmarad a TESCO-CBA helycsere is, sajnos a BTC sem most jut több milliárdos támogatáshoz, fekvőrendőrök egyelőre biztosan nem lesznek a Bocskai utcában (a traffipaxokra nem merünk megesküdni...), szerencsére Széplaki Árpi boltját nem támadták meg és sajnos egyelőre nem érkezik Roberto Carlos valamint a Rolling Stones sem! A rossz híreket leszámítva azért jó volt mindezt elképzelni, eltervezni - egy napra, április elsejére!

Ezúton is köszönjük a beérkező ötleteket, a "hírszerkesztők" munkáját (amelynek során rájöttünk, hogy nem is olyan könnyű hihető, de tömegpánikot és rosszullétet azért nem okozó álhíreket gyártani) és két dolgot mindenképpen megígérhetünk: az egyik dolog, hogy híreink csak április 1-én voltak hamisak, ezelőtt is így tettünk és ezután is igyekszünk objektíven, tárgyszerűen és pozitívan tájékoztatni, szórakoztatni.

A másik, hogy jövőre sem marad szem szárazon április 1-én!

A holnapi naptól a normál kerékvágásban jelentkezünk újra Bicskén és környékén - Másképp, Neked!

Ha ezek után még kíváncsi vagy az április 1-i Bolondok Napjával kapcsolatos hagyományok eredetére, kérlek kattints!

Április elseje a bolondság, a tréfálkozás napja. Többféle magyarázat is létezik, hogy hogyan lett április elseje a "bolondok" napja. Az áprilisi tréfálkozás eredetét Franciaországban kell keresnünk. A régi francia naptár szerint az esztendő április 1-jén kezdődött. Ezen a napon ősi szokás szerint az ismerősök ajándékokkal lepték meg egymást. IX. Károly király 1564-ben azt a rendeletet hozta, hogy az esztendőnek onnantól fogva január 1-jén kell kezdődnie. Így az ajándékozások időpontja is áttolódott január elsejére, de a régi évkezdet még sokáig kísértett az emberek emlékezetében.

Eleinte április 1-jén is küldözgettek ajándékokat egymásnak, majd - tekintettel a kettős költségre - az április elseji ajándékozgatás átalakult: értékes meglepetések helyett inkább tréfákat küldtek, s végül kialakult az a szokás, hogy a hamis évkezdetet hamiskodással, vagyis bolondozással ünnepelték meg. Szent György havának első napja a bolondok, bolondozók és másokat bolonddá tevők ünnepe. Nem új divat az ugratás: régen is szokás volt a gyerekeket boltba küldeni szúnyogzsírért, esernyőmagért, trombitahúrért vagy hegedűbillentyűért. Ma pedig: van iskola, ahol a diákok tanárrá, a tanárok pedig diákká alakulnak; máshol elárasztják az utcákat a kifestett, rikító ruhába öltözött emberek.

Április bolondja Április bolondja az, akit általános népszokás szerint április 1.-én tréfásan rászednek, akivel a bolondját járatják, hogy aztán jól kikacagják. Az áprilisba küldés elterjedt szokás mindenfelé, s az április bolondját a francia «poisson d'avril»-nak, az angol «Aprilfool»-nak az olasz «Calandrino»-nak, a német «Aprilsnarr»-nak hívja. A szokás mondást is ihletett — áprilist járat valakivel —, amelyről a 17. századi források is szóltak már. Később a felnőttek is ugratták egymást: Gömör megyében például maskarába bújt férfiak ijesztgették a lányokat és asszonyokat. Az áprilisi tréfa nem minden esetben sült el jól. Egy 1891-es adat szerint egy vidéki család öngyilkos lett, mert egyik ismerősük a haditörvényszék nevében írt állevelében adta hírül: katonai szolgálatot teljesítő fiukat halálra ítélték, mert elkopott a cipősarka.

Április elsején sok minden megengedhető, és az ötletes tréfákon nem illik megsértődni. Persze, mindennek van határa, és nem jó, ha a bolondozás durvaságba torkollik. Ám a jól irányzott poénok frissítően hatnak az emberre.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://2060.blog.hu/api/trackback/id/tr157324860

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása