Hollandiában járva ezúttal nem a nagyvárosok számtalan látnivalójából és programjából ajánlunk, hanem az ország dél-nyugati részén, Hága és Rotterdam között, előbbihez közelebb fekvő Delft városkát mutatjuk be. A nem egészen 870 éves település rengeteg szépséget, érdekességet és egyedi hangulatot kínál. Az alábbiak miatt sem szabad kihagyni ezt a hollandiai kalandot.
Nem, képünk nem egy festmény, hanem egy tipikus delfti utca-, pontosabban csatornakép. A fűzfák árnyékában az exkluzív élettérnek számító lakóhajó látható. Címlapfotónkon pedig a tipikus delfti városrészlet a mindent behálózó csatornával, az esztétikus, tiszta és rendezett benyomást keltő sorházakkal valamint a Hollandiában tömegközlekedési eszköznek számító - a kép előterében letámasztott - kerékpárokkal. Nem egyszer találkoztunk utunk során több száz bringát tartalmazó parkolókkal.
Csak pár lépés az iskola bejáratától a csatorna és bizony - mint a képen látható - az autók parkolásánál sem nagyon szabad hibázni, mert gyorsan csobbanhat a járgány. De nem is ezt akartuk tükrözni ezzel a fotóval, hanem az egész Hollandiát átszövő magas színvonalú oktatási rendszert. Delft híres egyetemi város jól felszerelt karaival és campusával, s az itt látható középfokú tanintézmény mellett nagy a választék a nemzetközi és holland iskolákból, melyek mindegyike fizetős. Nem véletlen, hogy egy itteni munkavállalásnál fontos szempont, hogy milyen szintű iskolába és mennyiért tudja beíratni a "dolgozó" a gyermekeit. A folytatáshoz kattints!
A város Piactere és az ott sorakozó tipikus delfti házak pazar látványt nyújtanak. A tér két végében található a város két fontos látványossága, oldalain pedig az üzletek sokasága a vásárlókat, a kávézók-kiskocsmák pedig a betérő vendégeket várják szüntelenül.
A Városháza díszes épülete homlokzatán aranyozott motívumokkal 1300 körül épült.
Delftben a városi múzeumon (Prinsenhof) kívűl számos tematikus kiállítás, tárlat látogatható. Érdemes a kisebb utcácskákban is nyitott szemmel járni.
A régi, a talaj süllyedése miatt pisa-i mintára, de kisebb mértékben ferde tornyú - egyébként protestáns - templom fantasztikus belső tere hatalmas oszlopaival, fa mennyezetével, színezett ablaküvegeivel, szószékével és oltáraival igen szép látványt nyújt...
...nekünk azonban a legjobban az orgona tetszett!
Pihenésképpen a belváros egyik halas-tengeriherkentyűs büféjében csillapítottuk éhségünket bundázott kagyló, rák és tengeri hal fogyasztásával, amit frissen kaptunk, tehát nem a tároló rekeszekben lévő készterméket melegítették újra, hanem újat sütöttek. Igazságosak voltunk, mert mindehhez most Heineken sört ittunk, majd délutáni süteményes pihenőnknél a holland söripar másik zászlóshajóját, az Amstelt kortyoltuk.
Nem szabad kihagyni egy rövid hajós városnézést sem a csatornás holland településekre oly jellemző alacsony építésű vízi járművekkel. Nem nehéz kitalálni, hogy a sok híd alatt csak ilyenekkel lehet biztonságban áthaladni.
A régi templomban váltott belépőnk egyaránt érvényes a Piactér túlsó végében, a Városházával átellenben lévő új templomba is. Ennek belső tere is számos szépséget rejt, Orániai Vilmos óta pedig egyben a holland királyi család temetkezési helye is. Anno a katolikus egyházat szolgálta, hosszú ideje azonban már a reformátusoké. Számunkra itt a legizgalmasabb mégis a Hollandia második legmagasabb templomának tornyába való feljutás volt!
376 kőkemény, akarom mondani néha fából készült, helyenként 30-40 centis szintkülönbséget rejtő csigalépcső-sor vezet a toronyba...
...ahol azonban a látvány bőven kárpótol a későbbi izomlázért, lábfájásért. 360 fokban körbejárható a fenti erkély, azonban a járat meglehetősen szűkös, ezért van az, hogy a földszinti számláló korlátozza a lépcsőre egyszerre beengedett turisták számát.
Delfti napunkat a híres kék kerámiát (figyelem: nem porcelánt!), a fajanszot gyártó és kiállító múzeumban zárjuk. A 17. században indult itt a termelés a kínai porcelán pótlására, s a német meisseni gyár elindulása és dominanciája ellenére a mai napig keresettek a kékre festett, szebbnél-szebb tárgyak, melyekből számos darab meg is vásárolható helyben.
Nem csak helyben formázzák és égetik a darabokat, hanem ügyes kezek rajzolják és festik is őket!
Csodás harmóniát sugall a múzeum rendezett belső kertje.
Egy igen jellegzetes, szép delfti fajansztányér.
És ugyanezekből egy komolyabb gyűjtemény a vitrinben.
A végére hagytunk némi praktikus információt. A térképen megjelölt Delftbe kizárólag repülővel érdemes kiutazni, a Transavia holland fapados Rotterdam-Hága repülőtérre, tehát a szomszédban száll le, míg a Wizzair szintén Budapestről induló járata a kb. 120 km-re lévő Eindhovenben landol. Innen kb. 20 eurós vonatköltséggel kell számolni egy irányban. Repülőjegyeket oda-vissza egy főre 7 ezer és 30 ezer forint között találtunk időszaktól függően, érdemes az akcióknál időben kapcsolni. Pénztárcától függően szállás- és étkezésügyben a legszélesebb a választék, mi az utazásiiroda-mentes, online szállásfoglalásban hiszünk. A múzeumi és helyi közlekedési költségeket mértéktartónak ítéltük más európai városokhoz képest. És persze mindehhez tisztaság, nyugodt és tudatos társadalom, modern és mégis történelmi értékek, barátságos emberek tartoznak Delftben, Hollandia ékszerdobozásban is!