Számmisztika: Ma 63 éve, hogy 6-3-ra nyert az Aranycsapat!

2016. november 25. - ventil66

6-3_1.jpgMisztikus évforduló: ma 63 éve, hogy a legendás Aranycsapat megnyerte a londoni Wembley-ben az Évszázad Mérkőzését és 6-3-ra győzött! Ezzel megtörte a házigazda Anglia 90 éves veretlenségét.

Az aranycsapat (Golden Team, Mighty Magyars, Marvellous Magyars, Magnificent Magyars, Magical Magyars[1]) minden idők legjobb magyar labdarúgó-válogatottjának díszítő jelzője, közismert neve. Ez a csapat az 1950-es évtől 1956-ig játszott együtt.

Az 1953-ban épült Népstadion (ma Puskás Ferenc Stadion) legnagyobb nézőszáma a Magyarország-Ausztria mérkőzésen volt: 104 000 néző. Többek között itt zajlott az „évszázad mérkőzésének” (6:3) visszavágója, ahol a magyarok 7:1-re győztek Anglia ellen.

Az aranycsapat leghíresebb összeállítása az angolok ellen Wembley-ben győzelmet arató együttes, de nem ők jelentik magát az aranycsapatot. Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv (1906–1986) Az összeállítás. 4-2-4 Grosics – Buzánszky, Lóránt, Zakariás, Lantos – Bozsik, Hidegkuti – Budai II, Kocsis, Puskás, Czibor.

Az Aranycsapat ebben a felállásban és mezszámmal lépett pályára: 1 Grosics Gyula – kapus (1926–2014) 2 Buzánszky Jenő (Kazal) – jobbhátvéd (1925–2015) 3 Lóránt Gyula – középhátvéd (1923–1981) 4 Lantos Mihály – balhátvéd (1928–1989) 5 Bozsik József (Cucu) – jobbfedezet (1925–1978) 6 Zakariás József (Zaki) – balfedezet (1924–1971) 7 Budai II. László (Púpos) – jobbszélső (1928–1983) 8 Kocsis Sándor (Kocka) – jobbösszekötő (1929–1979) 9 Hidegkuti Nándor (Öreg) – hátravont középcsatár (1922–2002) 10 Puskás Ferenc (Öcsi, Sváb) – balösszekötő (1927–2006) 11 Czibor Zoltán (Bolond, Rongylábú) – balszélső (1929–1997)

Az aranycsapat veretlensége idején (1950. május 14. – 1954. július 4.) a legendás összeállításban csupán négy alkalommal futott ki a pályára, 1953. május 17-én Rómában az olaszok ellen, 1953. november 15-én Budapesten a svédek ellen, 1953. november 25-én Londonban az angolok ellen, valamint 1954. április 11-én Bécsben az osztrákok ellen. Az aranycsapat egyetlenegy alkalommal sem játszotta végig a mérkőzéseit a legendás összeállításban, a négy alkalom esetében is a kezdő összeállítás megváltozott a mérkőzés végéig (csereként Palotás és Gellér jött be).

Legnagyobb sikerei: Aranyérem az 1952. évi helsinki olimpián (A döntőben 2:0 Jugoszlávia ellen.), Aranyérem az 1948-1953-as Európa-kupában (Ötcsapatos sorozat, körmérkőzéses rendszerben). Anglia – Magyarország 3:6, London (1953) (A sportág kitalálói azelőtt sohasem vesztettek a Wembley-ben a kontinensről jött csapat ellen.) Ezüstérem az 1954-es svájci világbajnokságon (A döntőben 2:3, az NSZK ellen.)

London, 1953. november 25. A csapat emléke előtt a MÁV-TRAKCIÓ Zrt. is tiszteletét tette egy felmatricázott mozdonnyal. Óriási falfreskó egy budapesti tűzfalon az Aranycsapatról, az évszázad labdarúgó-mérkőzéséről. A magyar labdarúgó-válogatott 1953. november 25-i mérkőzése A csapat és kapitánya, Puskás Ferenc a világ sporttörténetébe végleg az 1953. november 25-i Anglia elleni győzelmével iratkozott be. Anglia–Magyarország 3:6 (2:4), Wembley Stadion, 105 ezer néző, vezette: Leo Horn (holland) Anglia: Merrick, Ramsey, Eckersley, Wright, Johnston, Dickinson, Matthews, Taylor, Mortensen, Sewell, Robb Szövetségi kapitány: Walter Winterbottom

Magyarország: Grosics (74.p Gellér Sándor), Buzánszky, Lóránt, Lantos, Hidegkuti, Bozsik, Zakariás, Budai, Kocsis, Puskás, Czibor Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv

Gólok: Sewell (15. perc), Mortensen (37. perc), Ramsey (57. perc, 11-esből); illetve Hidegkuti (1. perc, 21. perc, 53. perc), Puskás (24. perc, 28. perc), Bozsik (50. perc) (forrás: Wikipédia.org)