facebook.com/2060blog - infobox: 2060.blog@gmail.com - 2060 TV a youtube.com-on!

2060.blog - Bicske másképp, neked!

Miben más a magyarországi járvány? - olvasói elemzés a statisztikák alapján!

2020. április 21. - ventil66

stat1.pngÉrdekes elemzést kapott szerkesztőségünk Teszár Tamás olvasónktól a koronavírus-járvány eddigi lefutásáról. Tamás a száraz statisztikai számokat vezeti hétről-hétre 14 kiválasztott ország - köztük Magyarország - esetében és bizony vannak furcsa különbözőségek. Örömmel adjuk közre a száraz tényeken alapuló, de annál figyelemre méltóbb anyagot. A két táblázat tizennégy önkényesen kiválasztott ország adatait tartalmazza. A kiválasztott országok 133 ezer halottja az összes elhunyt 165 ezernek több mint 80 százaléka, így a minta alkalmas megalapozott következtetések levonására. A legfontosabb következtetés: Folytatáshoz kattints! 

a járvány lassítása érdekében jó és jókor meghozott kormányzati intézkedéseket az ország lakossága együttműködéssel “díjazza", és ennek meglett az eredménye. Most pártállástól függetlenül büszkék lehetünk a kormányra és magunkra is! De sajnos nem tudjuk még, hogy mikor lesz a vége, nem dőlhetünk hátra! Olaszország és Spanyolország a hetekkel ezelőtt tapasztalt megdöbbentően nagyszámú elhunyt, az Egyesült Királyság az eleinte, Svédország a mostanáig tartó lazaság miatt került be. Románia és Lengyelország a sok, fertőzött területről hazautazott munkavállalója miatt, Hollandia és Franciaország pedig az európaiaknál vélhetően kevésbé fegyelmezett bevándorlók miatt érdekes.

Ausztria a hetekig tartó késlekedéssel keltette fel az érdeklődésemet, Svájcot pedig az egészségügyi ellátórendszer fejlettsége miatt vizsgálom. Németországban eleinte a többiekhez képest lassan nőttek az esetszámok, Oroszország a többi vizsgált országhoz képest egy-két hónappal később érte el a táblázatba kerülés szintén önkényes szempontját, amikor a regisztrált betegek száma meghaladta a 100 főt. A táblázat első napja minden ország esetében ez a nap. Tájékoztatásul beírtam az adott ország által bejelentett első megbetegedés napját. A fekete szám a regisztrált betegek száma, ez feltehetőleg leginkább azt mutatja, hogy nagyon különbözőek a tesztelési stratégiák. A piros szám mutatja a halálesetek számát, s bár itt is lehetnek metodikai eltérések, ezek hatása vélhetően kevésbé dominál. Az első színessel jelölt nap minden ország esetében az, amelyiken az elhunytak száma meghaladta a tízet. Címlapfotónkon láthatod láthatod a táblázat első részét, íme a második része. stat2.png

Mivel hazánkban a legfontosabb cél a betegség terjedésének lassítása annak érdekében, hogy az egészségügyi ellátórendszer a járvány során a lehető legkevésbé legyen túlterhelve, az már érdekes adat, hogy a száz azonosított beteg bejelentése után hány nappal jutottak el az országok a tíz elhunytig. Magyarország a nyolcadik napon, négy ország hamarabb, a többi később, így megállapítható, hogy ezzel elöl voltunk, de árnyalja a képet, hogy a viszonylag keveset tesztelő országok közé tartozunk. A zölddel jelölt hét nap az első hét attól a naptól számítva, amelyiken meghaladta az elhunytak száma a tízet. A zöld után a sárgával jelölt hét következik, majd a többi. A legfontosabb adat a táblázat felső részén, három színes sorban látható, az, hogy az egyes országok hány nappal előbb érték el az adott hét utolsó napjáig Magyarországon elhunytak számát.

Egy példán szemléltetve: a zöld hét utolsó napján Magyarországon 26, a sárga héten 77, a rózsaszín héten 156 elhunyt volt. Olaszországban 29 halott a zöld hét 5. napján, 2 nappal hamarabb, 79 halott a sárga hét 1. napján, 6 nappal hamarabb, 148 halott pedig a sárga hét 3. napján, 11 nappal hamarabb volt mint nálunk. A legfontosabb következtetés, hogy Magyarországon az első hét végére is 1-5 (átlagosan 3) nap előnyre tettünk szert a vizsgált országokhoz képest, de a második hét végére 2-9 (átlagosan 5,6) nap, a harmadik hét végére pedig 6-15 (átlagosan 9,1) nap előnyünk lett, ami egyértelmű siker, mert nem csak az átlagos előnyünk nőtt, hanem kivétel nélkül mindenkihez képest nőtt az előnyük az elmúlt három hét során. Ha a tendencia folytatódik, akkor a negyedik hét végére, e hét péntekére közel két hét előnyünk lesz, ami önmagában nagyon szép eredmény, de vegyük figyelembe azt is, hogy ugyanonnan indulva négy hét alatt "verünk rá" két hetet a többiekre!

Máshogy is nézhetjük a táblázatot. A zölddel jelölt, első hét első napja az, amikor meghaladta az elhunytak száma a tízet. Az első hét végén nálunk 26 halott volt, a második helyen az USA állt 30, az utolsó helyen pedig Spanyolország 196 halottal. A második hét utolsó napján nálunk 77, az USA-ban 110, Spanyolországban 1093 halott volt. A harmadik hét utolsó napján az adatok már így néztek ki: Magyarország 156, Lengyelország 263, Spanyolország 5138. Az USA a 780 halottjával a korábban stabil második helyről a hetedik helyre csúszott egy hét alatt. A negyedik hét végére mi még nem jutottunk el, de várhatóan nálunk lesz a legalacsonyabb az elhunytak száma (kb. 300), miközben az USA 4055 halottal a 9. helyre csúszott, ma pedig a 40565 halottal, “vezeti” a listát.

A korábban masszívan vezető spanyolok ma 20453-nál tartanak. Egy dolog biztos: a vizsgált országoknak mások az adottságaik (történelem), különbözőképpen állnak a járványhoz (politika), különböző intézkedéseket hoznak, de egy hónap után Magyarország látszik a legsikeresebbnek. Figyelmeztető tény azonban, hogy míg az USA négy héttel ezelőtt velünk együtt haladt, mára közel annyi halottja van, mint Spanyolországnak és Olaszországnak összesen. Biztosak lehetünk abban, hogy a világ politikusai meg fogják találni az őket igazoló adatokat és évekig fogják bizonygatni, hogy miért voltak sikeresek a járvány kezelésében, és mi az, amiről nem tehettek. Magyarország egyelőre jól áll, a kormány jókor és jó lépéseket tett.

Nem tudjuk, mi vár ránk, mikor tetőzik a járvány és mikor lesz vége. Azt tudjuk, hogy mindenkire szükség van, és a legtöbbet tényleg mi tehetjük egymásért azzal, hogy lehetőség szerint otthon maradunk. (szerző: Teszár Tamás, statisztikai adatok forrása: http://worldometers.info)

A bejegyzés trackback címe:

https://2060.blog.hu/api/trackback/id/tr5315627372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása